Academic Staff

 

  1. FACULTY OF APPLIED FUNDAMENTAL SCIENCES (AFS)
1.1    Department of Biotechnology (Biotech)
Names Qualification Rank Area of specialization
1.      KAMANA Emmanuel PhD candidate Lecturer Chemistry
2.      NDACYAYISENGA Joseph Master Assistant Lecturer Biotechnologies
3.      NSANZURWIMO Aimable (HoD) Master Assistant Lecturer Biology of organisms and ecology
4.      NTWALI Janvier  PhD candidate Assistant Lecturer Food Technology
5.      Prof. Dr. NZABUHERAHEZA Francis Dominicus PhD Associate Professor Environmental Engineering

1.2    Department of Biomedical Laboratory Sciences (BLS)

Names Qualification Rank Area of specialization
6.      BIZIMANA Evariste Master Assistant Lecturer Public Health
7.      Dr MUSONI Emile Master Lecturer Medicine in Pathology
8.      Dr NDISHIMYE Pacifique (HoD) PhD Lecturer Health Technology and Sciences
9.      Dr NIYONZIMA N. François PhD Lecturer Biochemistry
10.  HABYARIMANA Thierry PhD candidate Assistant Lecturer Health and life sciences Technologies
11.  HAKIZIMANA Théogène Bachelor Tutorial Assistant Biomedical Laboratory Science
12.  MUKASHEMA Hyacinthe Bachelor Tutorial Assistant Biomedical Laboratory Science
13.  UWAMAHORO Consolée Bachelor Clinical Instructor Biomedical Laboratory Science
14.  UWITONZE Ange Yvette Master Assistant Lecturer Biomedical Sciences
15.  YAMUKUJIJE Clémentine Master Assistant Lecturer Biomedical Chemistry

1.3    Department of Statistics Applied to Economy (SAE)

Names Qualification Rank Area of specialization
16.  KARAMA Alphonse PhD candidate Assistant Lecturer Agricultural statistics
17.  MANIRAGABA NGABO Vallence (HoD) Master Assistant Lecturer Statistics
18.  NKURUNZIZA Fabrice PhD candidate Assistant Lecturer Economics
19.  NZAMWITA Vénuste Master Lecturer Mathematics
20.  SINDAYIGAYA Samuel PhD candidate Lecturer Statistics
1.4    Department of Land Survey (LS)
Names Qualification Rank Area of specialization
21.  Dr HABINEZA Faustin (Dean) PhD Lecturer Math Education
22.  Dr NTIRIKWENDERA Déo PhD Lecturer Material Sciences
23.  HABIMANA Jean Pierre BSc Tutorial Assistant Land Survey
24.  HAKUZWIYAREMYE Noel Master Assistant Lecturer Geomatic Engineering
25.  MANIRAGABA Jean Baptiste BSc Tutorial Assistant Land Survey
26.  MUVUNYI Germain Master Assistant Lecturer Geoinformatics
27.  NKERABIGWI Placide (HoD) Master Assistant Lecturer Geomatics and Surveying
28.  NSANZIYERA Ange Félix PhD candidate Assistant Lecturer GIS and Land Management
29.  RUGIRA Fraterne Master Assistant Lecturer Geo-informatics
1.5    Department of Land Administration and Management (LAM)
            Names Qualification Rank Area of specialization
30.  BIRARO Mireille (HoD) Master Assistant Lecturer Land Administration
31.  IBARINDA M. Benoite Master candidate Tutorial Assistant Valuation and Property Management
32.  JOSSAM Potel Master Assistant Lecturer Land Administration

1.7. Department of Civil Engineering (CE)

Names Qualification Rank Area of specialization
33.  AKIMANA Clémentine BSc Tutorial Assistant Civil Engineering
34.  Dr NSENGIYUMVA François PhD Lecturer Physics of Plasma
35.  Dr TWUBAHIMANA Désiré PhD Lecturer Design of Civil Engineering Structures
36.  DUSABIMANA Jean d’Amour Master Assistant Lecturer Infrastructure and Hydraulic Networks
37.  HARELIMANA Vincent Master Assistant Lecturer Geotechnical
38.  IMANATURIKUMWE Cyprien Master Assistant Lecturer Highway and Bridge Engineering
39.  MUGIZI Moses Master Assistant Lecturer Mathematics
40.  MURENZI Jean Clément BSc Tutorial Assistant Civil Engineering
41.  NAHAYO Déogratias Master Lecturer Water resources & Environmental Engineering
42.  NSANZIMFURA Théoneste Master Assistant Lecturer Infrastructure and Hydraulic Networks
43.  NSENGIYUMVA Juvénal Master Assistant Lecturer Highway and Bridge Engineering
44.  NYIRAJANA Jacqueline Master Assistant Lecturer Highway and Transportation Engineering
45.  SIBOMANA Pascal (HoD) Master Assistant Lecturer Infrastructure and Hydraulic Networks
46.  TUYISHIME Honoré Master Assistant Lecturer Highway and Bridge Engineering
47.  UJENEZA Euphrosine Master Assistant Lecturer Industrial Chemistry

1.8  Department of Computer Science (CS)

Names Qualification Rank Area of specialization
48.  BAMPIRE Delphine Master Assistant Lecturer Information Technology
49.  MUNYENTWARI Clément (HoD) Master Assistant Lecturer Communication Management

II. FACULTY OF EDUCATION

1.9  The Department of French and English (FE)
Names Qualification Rank Area of specialization
50.  Dr NAHIMANA Marien (HoD) PhD Lecturer Education in Educational Linguistics
51.  Dr NTAKIYIMANA Jean Felix Aimable PhD Lecturer Educational Psychology
52.  NIZEYIMANA Laurent Master Lecturer English Language studies

 

III. FACULTY OF ECONOMICS, SOCIAL SCIENCES AND MANAGEMENT (ESSM)

1.10       Department of Public Administration and Good Governance (PAGG)
Names Qualification Rank Area of specialization
53.  BIMENYIMANA Perpétue (HoD) Master Assistant Lecturer Socio-economic Development
54.  MURAMUZI Innocent PhD candidate Assistant Lecturer Good Governance
55.  NZABONIMANA Jean Chrysostome Master Lecturer Rural Development

 1.11       Department of Applied Economics (AE)

Names Qualification Rank Area of specialization
56.  BAMBUJIJUMUGISHA Théoneste HoD Master  Lecturer Economics
57.  HABIYAREMYE Sylvestre Master candidate Tutorial Rural Development Economics
58.  NGENDAHIMANA Grâce de Dieu Master Assistant Lecturer Financial engineering
59.  TUMUSHERURE Wilson PhD candidate Lecturer Development studies
1.12       Department of Enterprise Management (EM)
Names Qualification Rank Area of specialization
60.  Dr HARERIMANA Jean Bosco PhD Senior Lecturer Sciences en Gestion
61.  Dr MPAKANIYE Jean Paul (Dean) PhD Lecturer Public Finance
62.  Dr TWESIGE Daniel PhD Lecturer Finance
63.  KWIZERA Giovani Fidele (HoD) Master Assistant Lecturer Business administration
64.  MUHAYIMANA Victoire Master Assistant Lecturer Project Management
65.  Dr NIYIBIZI François Xavier PhD Assistant Lecturer Accounting and Finance
66.  NSANZUMUHIRE Silas Master Lecturer Management
67.  NSHIMYIMANA Gonzalves PhD candidate Lecturer SMEs Development

2        FACULTY OF LAW

Names Qualification Rank Area of specialization
68.  Dr BIGIRIMANA Fructuose (Dean) PhD Senior Lecturer International Public Law
69.  Dr MUNDERERE Jean Damascène PhD Lecturer Political Sciences International Relations and Diplomacy